2015 Local Election Results

Althorne

Candidate Party Votes
Beverley Acevedo - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 856
Bob Boyce - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1123
Tony Cussen Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 754
Linda Haywood Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 677

Burnham-on-Crouch North

Candidate Party Votes
Neil Pudney - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 918
Helen Elliott - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 750
Wendy Stamp Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 564
Una Norman Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 491
Michael Wood Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 415
Fiona Hearn Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 213

Burnham-on-Crouch South

Candidate Party Votes
Ron Pratt - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1090
Peter Elliott - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1007
Janet Dine Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 569
Leslie McDonald Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 512

Great Totham

Candidate Party Votes
John Keyes - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1226
David Sismey - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 932
Andrew North Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 553
Steve Cobb Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 431
Robert Graves Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 322

Heybridge East

Candidate Party Votes
Anne Beale - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1116
Mark Burmby Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 235
Bryan Harker - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 938
Stephen Jennings Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 235
Alan Outlaw Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 663
Richard Wathen Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 397

Heybridge West

Candidate Party Votes
Ian Dobson - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 754
Miriam Lewis - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 734
Rosalind Larner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 496
Alan Cheshire Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 453
Richard Perry Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 407

Maldon East

Candidate Party Votes
Stephen Savage - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 534
Ian Kidman Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 371

Maldon North

Candidate Party Votes
Tony Shrimpton - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1058
Michael Pearlman - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 976
John Sweeney Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 504
Robert King Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 463
John Walker Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 407

Maldon South

Candidate Party Votes
Andrew Cain - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1017
Brenda Harker - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1013
Martyn Dickinson Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 887

Maldon West

Candidate Party Votes
Janet Carden Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 498
Mark Heard - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 1303
Charles Mackenzie - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 767
Richie Miller Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 692

Mayland

Candidate Party Votes
Penny Channer Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Michael Helm Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Jason Stammers Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 0

Purleigh

Candidate Party Votes
John Archer - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Sue White - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0

Southminster

Candidate Party Votes
Adrian Fluker - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 956
Brian Beale - Winner No affiliated party 896
Babs Owers Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 450
Avril Howe Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 306
Maddy Diamond Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 279

Tillingham

Candidate Party Votes
Richard Dewick Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Tim Drain Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Norman Hunt Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 0

Tollesbury

Candidate Party Votes
Steve Slodzik Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Andrew St Joseph Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Stephen Watson Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 0

Tolleshunt D'arcy

Candidate Party Votes
Elaine Bamford - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 925
Maddie Thompson - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 876
Robert Long Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 729
Gerald Munson Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 631
John Fairhurst Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 331
Jonathan King Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 300
Barry Jones Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 282

Wickham Bishops and Woodham

Candidate Party Votes
Henry Bass - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1461
Mark Durham - Winner Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1275
John Le Seve Maldon and Burnham Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 595

Keep in touch with local news

Sign up for email alerts

Most Popular

  • 1
Maldon and Burnham Standard